Tüp Bebek Yönteminde Kaç Embriyo Transferi Yapılabilir?

Tüp bebek yönteminde, her ülke için belirli bir kural vardır ve bu operasyonları yapan merkez ve uzmanlar bu kurallara göre işlem yapmaktadır. Bu doğrultuda en çok kısıtlayıcı ve aynı zamanda merak edilen durum embriyo transferi sırasında kaç embriyonun transfer edileceğidir. Özellikle başlangıç aşamasında çok daha fazla olan bu sayı, son düzenlemeler ile birlikte sınırlandırılmıştır. Tüp bebek tedavisi alan çiftlerde bundan sonraki süreç içerisinde embriyo transferindeki sınır 2dir. Fakat buna da belirli kriterler vardır.

Embriyo Transferinde Kriterler Neler?

Embriyo transferindeki belirleyicilerden en önemlisi anne adayının yaşıdır. Eğer anne adayı 35 yaşın üzerindeyse her bir tüp bebek tedavisinde 1 embriyo transferi yapılabilmektedir. Eğer ilk deneme başarısız olursa, ikinci ve üçüncü denemelerde bu sayı 2 ile sınırlandırılmaktadır.

35 yaş ve üzerinde ise sınırlar biraz daha esnektir. Öyle ki bu gruptaki kadınlar için embriyo transferindeki sınır 2 olarak belirlenmiştir.

Embriyo Transferi Neden Sınırlandırılmıştır?

Tüp bebek tedavilerinde çoğul gebelikleri önlemek, çoğul gebelikler ile birlikte risklerin minimuma indirilmesi adına embriyo transferine sınırlandırma getirilmiş durumdadır. Çiftler için embriyo transferi çok önemli olduğu gibi embriyo transferindeki sınırlandırmalar aynı zamanda en kaliteli embriyonun seçilmesini de zorunlu hale getirmiştir. Bu aşamada ise merkez yeterliliği ve laboratuar çalışmalarında merkezin ne kadar başarılı olduğu ön plana çıkmaktadır. Çiftler yüksek başarı oranı için bu kriterleri göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalıdır.

novafertil

2 thoughts on “Tüp Bebek Yönteminde Kaç Embriyo Transferi Yapılabilir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir