Tüp bebek yönteminde neden daha sık çoğul gebeliğe rastlanır?

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riskinin neden daha sık olarak görüldüğünü sizler için araştırdık.

Tüp bebek yönteminde neden daha sık çoğul gebeliğe rastlanır?

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan anne ve baba adayları için tüp bebek tedavisi her yıl binlerce çifte umut ışığı olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski normal gebeliğe göre daha fazla olmaktadır. Bu durum transfer embriyonun sayısından kaynaklanmaktadır. Çoğul gebelikte doğal yollardan gebe kalmaya göre daha fazla olan tüp bebek tedavisinde tedavinin sonucunda %30 oranında çoğul gebelik durumu görülmektedir. Aslında uzun yıllar çocuk hasreti çeken çiftler için çoğul gebelik durumu oldukça sevindirici gelse de bu durumun riskleri mevcuttur. Anne adayının hamilelik sürecinde ve doğum aşamasında risklerin yaşanabileceği bir durum olan çoğul gebelik durumunun önlenmesi için tüp bebek aşamalarında embriyo transferi sayısına yasal olarak belirli düzenlemeler getirilmiştir. Yasal sınıra göre 35 yaşından küçük olan anne adayının ilk tüp bebek denemesinde yalnızca bir embriyo transferi gerçekleştirilebilmektedir. Düzenleme ile çoğul gebelik riski kontrol altına alınmaya çalışılmıştır.

Çoğul gebelikte meydana gelecek olan riskleri şöyle sıralayabiliriz ; Erken doğum , yüksek kan basıncının meydana gelmesi , şeker hastalığı riski , materyal kanama gibi riskler.

Çoğul gebeliğin oranı 90 gebelikte 1 olarak belirlenmiştir. Belirlenen oranda ortalama olarak 1/3’ ü tek yumurta ikizi olarak karşımıza çıkar. Ancak üçüz gebelikler belirtilen orana göre daha az görülmektedir. Tüp bebek tedavisinde risklerin minimuma indirilmesi için çoğul gebelik şansının azaltılmaya çalışılması oldukça önemlidir. Çoğul gebelik riski bazı kişilerde daha sık görülmektedir bunlar ;

  • Anne yaşının ileri olması durumunda ,
  • Belirli ırklarda çoğul gebelik riski artar ,
  • Tüp bebek tedavisinde birden fazla embriyonun transferi ile ,
  • Önceden çoğul gebelik riski bulunan anne adaylarında .
Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir