tüp bebek

Tüp bebek (IVF) tedavisi; gebe kalma ihtimali olmayan ya da çok az olan çiftlerde, çocuk sahibi olma şansını artıran bir tedavi yöntemdir. Tüp bebek; anne adayından alınan yumurtanın, babadan alınan sperm ile laboratuar ortamında döllendirilerek embriyo gelişiminin sağlanması ve 3-5 gün içerisinde gelişen embriyoların tekrar anne rahmine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde ilk kez bu yöntem 1989 yılında Ege Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir ve başarılı sonuç alınmıştır. Bu tedavi yönteminin başarı oranı her geçen gün daha da yükselmiş ve birçok çifti çocuk sahibi yapmıştır. Bununla birlikte; tedavi hakkındaki gerçek dışı bilgilerin kabul edilmesi veya kişiye özel olumsuz yorumlanması birçok çiftte korku yaratmış ve tedavilerini geciktirmelerine neden olmuştur.

Tüp Bebek Tedavisi Pratik Bir Yöntemdir

Tüp bebek tedavisi, günümüz teknoloji şartları ile oldukça pratikleşmiş bir yöntemdir. Geçmiş yıllarda, 45-50 gün süren tedaviler artık 15 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Günümüz tedavilerinde kullanılan ilaçların sayısı ve yan etkileri azalmış olup hastaların günlük hayat ve iş yaşamlarını kısıtlamamaktadır. Anne adayına yapılan iğne sayısı düşürümlü olup günümüzde hap-fitil tarzı ilaçlar kullanılarak başarı sonuçlara imza atılmıştır.

Tüp Bebek Yöntemi Ağrılı Tedavi Değildir

Geçmişteki tüp bebek tedavilerinin gerekli bir parçası olan enjeksiyon (iğne), hastaların rahatsızlık ve stresini en aza indirgemek için azaltılmıştır. Eskiden; kas içerisine enjekte edilen ilaçların yerini, artık karın bölgesinden deri altına küçük iğnelerle yapılan ilaçlar almıştır. Bu iğneler uygulanırken hasta acı hissetmemektedir.  Bu enjeksiyon işlemine 10-12 gün kadar devam edilmektedir.

Anne adayından yumurta alınması işlemi anestezi ile yapılmaktadır. Bu nedenle hasta acı hissetmeyecektir. Operasyon işlemi 10 dakika kadar kısa bir zamanda ağrısız gerçekleştirilmektedir. Ameliyattan sonra hastalar 1-1,5 saat sonra taburcu edilmektedir.

Embriyo transferinden önce hastanın rahminin embriyoya hazırlanması için progesteron hormonu takviyesi verilir. Hormon takviyesi de artık iğne yerine vajinal fitil veya vajinal tablet olarak hastalar tarafından tercih edilmektedir ve en az iğnesi kadar etkili olmaktadır. Anne adayına son olarak embriyo transferi basit bir muayene ile yapılmaktadır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir