Tüp Bebekde Hastaya Uygulanan İlaçların Her Hangi Bir Zararı Var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde hem erkek hem de kadın için ilaç kullanımına karar verilebilir.

Tüp Bebekde Hastaya Uygulanan İlaçların Her Hangi Bir Zararı Var mıdır

Tedavinin bir parçası olarak genel olarak kullanılan ilaçlar bulunsa da kişilerin özel durumlarına karşı da özel ilaçların kullanılması ve tedavinin değiştirilmesi gerekebilir. Fakat bu ilaçlar genelde hormonlara yönelik olduğundan dolayı tedaviye karar veren çiftlerin en büyük korkularından birisi ilaçların herhangi bir yan etki yapıp yapmayacağı yer alır. Bugüne kadarki süreç içerisinde kullanılan ilaçların herhangi bir ağır bir risk içermediği tespit edildiği gibi her ilaçta olduğu gibi tüp bebek tedavisi sırasında da kullanılan ilaçların yan etkileri görülebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Neler?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkilerinde herhangi bir farklılık bulunmaz. Kişilerin normal ilaçlarla elde edebileceği yan etkilerin benzeri tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlarda da geçerlidir. Bu durumlar hayati tehlike yaratmayacak şekildedir ve aynı zamanda kişilerin doktor tarafından yapılacak kontrolleri ile birlikte sorunsuz bir şekilde tedavi sürecinin ilerlemesi sağlanabilir. Tüp bebek tedavisine karar veren kişiler için görülebilecek bazı yan etkiler şöyledir;

  • Enjeksiyon (iğne) gibi durumlar sonrasında bölgesel tahriş görülebilir.
  • Baş ağrısı
  • Göğüslerde aşırı hassasiyet
  • Sıcak basması, terleme
  • Yorgunluk ve bitkinlik
  • Duygusal hassasiyet

İlaçlar Kanser Yapar Mı?

Toplumda en büyük yanılgılardan birisi tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçların ve özel tedavilerin kişilerde kansere yol açtığıdır. Fakat böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi uzmanlar tarafından yapılan müdahalelerde kişilerin herhangi bir zarar görmemesi ve küçük bir yan etki hissedilmemesi adına tüm önlemler alınmaktadır.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebekde Hastaya Uygulanan İlaçların Her Hangi Bir Zararı Var mıdır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir