Tüp Bebekte Düşük Yapma İhtimali Yüksek midir?

Düşük konusu çoğu çiftin kabusu olmuştur. Özellikle gebelikle ilgili olumlu haberi aldıktan sonra başlayan o güzel ve heyecanlı süreç, bir düşük vakasıyla birden yok olabiliyor.Peki tüp bebekte düşük yapma ihtimali yüksek midir?

Hem anne hem de baba adaylarının morali ve motivasyonu bu süreçte ciddi anlamda bozulmaktadır. Normal gebelikte olduğu gibi tüp bebek süresinde de düşük ihtimali söz konusudur. Normal koşullarda bir yardımcı üreme yöntemi olarak bilinen tüp bebek konusunda başarı oranı oldukça yüksektir. Buna rağmen zaman zaman düşük vakaları yaşanabilmektedir.

Tüp Bebekte Düşük Yapma İhtimali Yüksek midir?

Çoğu zaman 20. Hafta öncesinde oluşmuş olan bebek kayıplarına düşük denmektedir.   Düşük vakasının oluşumunda birçok neden sıralayabiliriz. U nedenlerin merkezinde kromozomla ilgili bozuklukları saymak mümkündür. Genelde gebe kalan kadınların %15’i düşük vakasıyla karşılaşır. Bu düşükler büyük oranda ilk 12 hafta içinde meydana gelmektedir. Embriyo rahmin içine tutunamadığında düşük potansiyeli yükselmektedir. Gebelik normal şekilde de olsa tüp bebek yöntemiyle de olsa risk aynıdır. Hatta tüp bebek tedavisi süresince kadınlar doktorlarla daha sıkı bir iletişim içinde olduğu için riskin daha düşük olduğu bile düşünülebilir. Çünkü bazı durumlarda düşük öncesi müdahale yapılabilmektedir.

Gebelik durumu vajina bölgesindeki kanamalardan, genellikle erken saptamalar sayesinde etkilenmiyor. Düşük korkusu kadınlarda sürekli bir endişe duygusunu hakim kılmaktadır. Kanama ya da ağrı, düşük sürecinde kendini var eder. Tam olmayan düşük, tam düşük, kendiliğinden gerçekleşen düşük, fark edilmeyen düşük, isteğe bağlı düşük gibi çeşitleri söz konusudur. Obezite, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar,  rahim ağzındaki hasarlar ya da bazı ilaç kullanımları düşük için tetikleyici olabilir.

Categories:

novafertil

2 thoughts on “Tüp Bebekte Düşük Yapma İhtimali Yüksek midir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir