X
    Kategoriler: BlogEmbriyo TransferiKısırlık - İnfertiliteTüp Bebek

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

tup-bebekte-hamilelik-belirtileri-nelerdir

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri Nelerdir başlığı altında gerçekten faydalı bilgiler vereceğimizden hiç şüpheniz olmasın. Tüp bebek tedavisi sonrasında bebeğin tutma durumunu ortaya çıkaran çeşitli yöntemler bulunuyor ama bu yöntemlerin hepsinin de başarı oranı birbirinden farklı. Tüp bebek tedavisi sonrasında tedavi edilemez kısırlık sorununa sahip olan kişiler bile çocuk sahibi olabilirler. Fakat tüp bebek tedavisi başarılı da geçebilir, geçmeyedebilir. Bu yüzden kısırlık sorunu olan anne ve babaların, tüp bebek tedavisi sonrasında. En fazla araştırdığı konu tüp bebek tedavisinin sonucunun başarılı olup olmadığıdır. Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri Nelerdir ? sorusunun yanıtını bu yazımızda en detaylı şekilde sizlere vermeye çalışacağız.

Embriyo’nun rahme yerleştirilme işleminden sonra daha da belirleyici bir hal alır. Tüp bebeğin embriyo transferi sonrasında tutma belirtilerinin gözlenebilmesi için embriyo yerleştirildikten 2 hafta sonra kan yoluyla gebelik testi yapılmalıdır.

Yalnız, bir şeyi de söylemeden geçmeyelim. Embriyo transferinden 2 hafta sonra yapılan kan testinin sonucu pozitif olmasına rağmen geri kalan gebelik süreci de başarılı bir şekilde geçmeyebilir. Bu durumu da göz önünde bulundurarak sürekli doktorunuz ile iletişim halinde olmanız gerektiğini belirtelim.

Doğal gebelik ve tüp bebek tedavisi ile birlikte oluşan gebeliklerin ilk 3 ayında düşük riski her zaman diğer aylara göre daha fazladır. Bu yüzden gebeliğinizin ilk 3 ayı boyunca çok dikkat etmelisiniz. Eğer embriyo transferinden 2 hafta sonra yapılan kan ile gebelik testinin sonucu negatif çıkarsa ne yazık ki tüp bebek tedavisi işlemini tekrarlamalısınız.

Tüp bebek tedavilerinde gelişmeler

Embriyo transferi sonrasında oluşan bel ağrıları en önemli hamilelik belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda tutunma belirtileri olarak da sayabileceğimiz bu bel ağrıları özellikle embriyo transferi sonrasındaki birkaç gün içinde başlamaktadır. Kan testi, hamilelik konusundaki en güvenilir testlerden birisidir. Bu yüzden kan testi yapmadan önce oluşan bel ağrılarının farklı sebeplerinin de olabileceğini ve en kesin bilgi için bir doktora görünmenizde fayda olduğunu belirtelim.

Her anne adayı, embriyoların rahme yerleştirilme işleminden sonra gebeliğin tutma belirtisi olarak bel ağrısı yaşayamayabilir. Aynı zamanda her bel ağrısı yaşayan kişinin de gebeliğinin tuttuğu anlamına gelmez.

Bir diğer gebeliğin tutma belirtisinin de iştah ve hassaslık olduğunu belirtelim. Hamilelik belirtisi olarak sayılabilecek iştahlı olmak ve hassaslık durumu bazı anne adayları için farklı şeylere hassaslık ve ayrıca iştah artması olarak kendisini gösterir. Fakat bu iştah ve aşırı hassaslığın genellikle gebelik testi yapıldıktan sonra ortaya çıktığını da yine belirtelim.

Tüp bebekte hamilelik belirtilerinden bahsettiğimiz yazımızda. En garanti yöntemin embriyo yerleşiminden 2 hafta sonra yapılan kan testi olduğunu söyleyelim en kesin sonuç kan testi sonrasında belli olur.

Tüp bebek tedavisi sonrasındaki gebelik belirtilerinden birisi de normal gebelikte görülen mide bulantısıdır. Ama mide bulantısı durumu hemen kendisini göstermez. Embriyo yerleşiminden yaklaşık 6 hafta sonra ortaya çıkmaktadır.

Mide bulantısının, embriyo yerleşiminden 2 hafta sonra yapılacak kan yolu ile. Gebelik testinden sonra görüneceği için kan yolu gebelik testi öncesinde yaşadığınız mide bulantılarını gebelik sonucunuz için ciddiye almak pek de doğru olmaz.

Yavaş yavaş yazımızın sonlarına doğru gelirken tüp bebek tedavisinde gebelik belirtilerinden en doğru sonucun, embriyo transferi sonrasında yapılan kan yolu ile gebelik testi olduğunun bir kez daha altını çizelim.

Ayrıca kan testi yapmadan önce kulaktan kulağa yayılan bilgilere inanmamanızı, aklınıza takılan her soruyu doktorunuza sormanız gerektiğini belirtelim. Ayrıca kan testi yaptıktan yukarıda saydığımız iştahsızlık, baş dönmesi, hassaslık gibi çeşitli belirtileri takip etmenize gerek yok. Umarız ki Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri Nelerdir başlığı altında sizlere değerli bilgiler vermişizdir.

novafertil :