Tüp Bebekte Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinin son ve en önemli aşamalarından birisi hamilelik testidir. Peki tüp bebekte hamilelik testi nasıl yapılır?

Rahme yumurtaların yerleştirilmesi ile birlikte başlayan süreçte temel hedef hamileliğin gerçekleşmesidir. Yumurta yerleştirme işlemleri sonrasında eğer gebelik testi pozitifse, tedavinin başarılı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Eğer süreç sonunda test negatif çıkarsa, operasyon başarısız bir şekilde sonuçlanmıştır ve sonraki tedaviler için hazırlık süreç başlatılır.

Tüp Bebek Tedavisinde Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalıklar yerleştirildikten sonra gün sayılmaya başlanır ve 12 gün sonra hamilelik testi yapılır. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde süreç çok kısa süre içerisinde sonuçlanır. 12 gün sonra yapılan test pozitifse tüp bebek tedavisi gebelikle sonuçlandığı anlaşılır ve hamilelik dönemi için kontrollere başlanır. Test için 12 günün beklenmesi oldukça önemlidir. Öyle ki daha önce ya da daha sonra yapılan testlerde gerçek dışı sonuç alınma ihtimali oldukça fazladır. Bu nedenle merkezler bu aşamada süreye dikkat ederek çiftlerin 12. gün içerisinde test yaptırmasına önem vermektedir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek için merak edilen en önemli detaylardan birisi de hamilelik testinin nasıl yapıldığıdır. Hamilelik testinin tüp bebek sırasında herhangi bir fakrı yoktur. Genelde kan alınarak test yapılır. B-HCG değerleri takibe alındığı gibi ultrason kontrolleriyle de hamilelik konusunda kesin bir karar verilebilir. Çiftler için bu aşamalar hem heyecanlı hem de tedirginlik yaratır.

Categories:

novafertil

1 thought on “Tüp Bebekte Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir