Tüp Bebekte İyi Sonuç Almak İçin Bazı Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin

Kısırlık ile karşı karşıya kalan çiftlerin tüp bebek tedavisi ile bebek edinmeleri sürecinde bazı önlemler almaları ve olumsuzluk doğurabilecek bazı alışkanlıklardan vazgeçmeleri gerekiyor.

Tüp Bebekte İyi Sonuç Almak İçin Bazı Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin

Ebeveynlerin tüp bebek tedavisi görmeye başlamadan önce ve görmeye başladıkları süreç içerisinde dikkat etmeleri gereken bazı konular vardır. Bu sürecin öncelikle sabır gerektiren bir süreç olduğunu yineleyelim. Süreç içerisinde olumlu sonuç oranlarının yüksek olmasının yanı sıra olumsuz ihtimallerin de olabileceği gayet normal. Ancak bu süreçte eşlerin birbirlerine destek olmalarının yanında tedaviyi yarım bırakmamaları, istekliliklerini korumaları gerekmektedir. Çiftlerin tedavi görmeden önce kendilerini hazır hissetmeleri gerekiyor. Kendilerini hazır hisseden çiftlerin psikolojik olarak da kendilerini hazırlamaları, olumsuzluk içeren çevre faktörlerine karşı hazırlıklı olmaları gerekiyor.

Öncelikle belirtmek gerekir ki kötü alışkanlıkları olup tedavi görmek isteyen  hastaların tedavi süreci sonrası başarı oranları düşüş göstermekte olup, istenilen başarıyı sağlama oranı oldukça azdır. Çiftlerin sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakıp, tedavi sürecinde sağlıklı beslenme konusunda istikrarlı davranmaları gerekiyor. Sigara içen anne adaylarının hamilelik esnasında bile devam edildiği zaman doğum da bile beklenmedik olumsuz sonuçlar ile karşılaşılabiliniyor. Doğum kusurları riski de böylelikle artıyor.

Çiftlerin kötü alışkanlıklardan sonra  ikici olarak dikkat etmeleri gereken durum strestir. Stres birçok hastalığın en temel kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde en önemli hastalıklardan olan kanserin bile en temel sebebi strese dayanıyor. Kişilerin stres yaratabilecek durumlar ile karşı karşıya gelmemeleri taktirde tedavi süreci olumlu sürmeye devam edecektir. Obezite, gibi sağlık sorunu yaşayan çiftlerin de bebek edinme süreci sıkıntı yaratıyor. Obezite genel olarak anormal yumurtalık fonksiyonu ile doğrudan ilişkili olmakta. Bunun yanı sıra ileri yaşta olma, kafein ve zararlı çevresel faktörler kişilerin tüp bebek tedavi süreci öncesi ve süreç aşamasında olumsuzluk doğurabilecek etkenler içerisinde yer alıyor. Kişilerin tedavi sırasında yukarıda bahsedilen ve olumsuzluk doğuran maddelerden uzak durmaları gerekiyor.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir