Tüp Bebekte Tedavinin İptaline Yol Açan Durumlar

Tüp bebek tedavisi dışarıdan laboratuar ortamında döllenme işleminin gerçekleşmesidir. Bu hassas süreç çeşitli aşamaları içinde barındırır. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı hatırı sayılır düzeyde olsa da bazen tekrar eden başarısızlıklar da söz konusudur.İşte tüp bebekte tedavinin iptaline yol açan durumlar. Bir de tedavi sürecinde doktor tarafından saptanan aksilikler söz konusudur ve bilinçli olarak tedavi iptal edilir. Kadınların en çok sorduğu konulardan bir tanesi de hangi durumlarda iptalin gerçekleştiğidir.

Tüp Bebekte Tedavinin İptaline Yol Açan Durumlar

Tüp bebek tedavisi için hastaneye giden doktorlar önce hastanın özel durumlarını tespit eder ve buna göre bir yöntem belirler. Daha önceden radyasyon ya da kemoterapi deneyimi olup olmadığına, spermin kalitesine, yumurtalıkların durumuna, sigara ve alkol alışkanlıklarına bakılır. Yumurta toplanma ve transfer işlemlerinde aksama olmaması çok önemlidir. Nitelikli şekilde elde edilecek olan embriyo rahmin içine transfer edilmelidir. Bu aşamalardan her biri de aksilik açısından müsait aşamalardır.

Tüp bebek tedavisi bu aşamaların her birinin başarıyla gerçekleşmesi şartıyla meydana gelir. Eğer bu aşamalarda en ufak bir aksilik yaşanırsa doktor tedaviyi iptal eder ve sorunun içeriğine bağlı olarak tüp bebek tedavisine baştan başlanır. Follikül (öncü yumurta) oluşmazsa, tedavi doğrudan sona erdirilir. Yumurtaların aşırı düzeyde uyarılması da iptal için bir gerekçedir. Bazen kaliteli sperm ve yumurta kullanılmış olsa bile bu döllenme için yeterli olmayabilir. Spermlerin yumurta dölleme oranı yaklaşık olarak % 70 civarındadır. Bazen rahim içi hasarlar tedavinin iptalini gerektirir. Gebelik testinden hemen önce kanamalar gerçekleşirse doktor tedaviyi durdurur.

Categories:

novafertil

2 thoughts on “Tüp Bebekte Tedavinin İptaline Yol Açan Durumlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir