Tüp Bebekte Yaşlı Kadınlar İçin Başarı Şansı Arttırılabilir

Gelişen teknolojiler sayesinde yaşlı kadınlar için tüp bebek tedavisi yeni bir umut ışığı saçıyor. Tüp bebekte yaşlı kadınlar için başarı şansı arttırılabilir mi?

Tüp Bebekte Yaşlı Kadınlar İçin Başarı Şansı Arttırılabilir

Bilindiği üzere yaş önüne geçilemeyen bir olaydır. Kadınlar yaşlandığı zaman yumurtalıkları da onlar ile yaşlanır. Zamanla yumurtalıklarda miktar ve kalite azalmaları görülür. Doğurganlık şansını ise en üst düzeye çıkarmak  için teknolojik gelişmeler ile başarı şansınızı arttırabiliyorsunuz.

Genç yaşta olan kadınlar dışında belli bir yaşa ulaşmış, yaşlı sınıfına dahil olmuş kadınların gebe kalma süresi uzun sürmektedir. Yaşlı kadınlarda gebelik süresince oluşan komplikasyonlarda oluşması yüksek orandadır. Biraz riskli bir gebelik geçirilir. Kadınların 32 yaşından itibaren gebe kalma şansları günden güne azalış gösterebilir. 35 ila 40 yaş arası ise doğurganlık oranının hızla düşüş gösterdiği zamanlardır. Hatta 40 yaşına gelindiği zaman doğurganlık oranı yarı yarıya düşmüş olur.

Yaşın ilerlemesi ile kişilerin gebe kalmasından sonra doğum için sezaryen doğum yaş ile doğrudan ilgilidir. Bu sebepten dolayı normal doğum yerine sezaryen doğum tavsiye edilir. Yaşı olgun kadınların hamilelik süresinde görebileceği komplikasyonların bazıları ise şudur;

Plasenta previa, plasenta abrupsiyon, gestanyonel diyabet olmaktadır. Ayrıca altını çizelim ki yaşlı kadınların doğum kusurları oluşması ve genetik anormallikler taşıyan bir bebek doğurmalarının olasılığı yüksektir.

40 yaş üzerindeki kadınların yumurtalık rezervlerinde azalma görülmektedir. Bu kapsamda doktora başvuran hastaların tüp bebek tedavisi için yapmalara gereken unsurlar vardır.

– Sağlıklı ve doğal beslenmek, düzenli egzersizler yapmak, stresten ve psikolojik olumsuz etkenlerden uzak durmak, ideal kilo aralığında olmak yaşlı kadınlar için hamile kalma olanağını arttırmaktadır.

– Hormon takviyeleri; progesteron, estradiol (E2), Luteinleştirici hormon, folikül uyarıcı hormon gibi hormonlar doğurganlığı sağlamaktadır.

– Yumurtaların erken toplanması

Olgunlaşmayan yumurta hücrelerinin erken toplanması ve döllenmenin sağlanması durumudur.

– Genetik tarama

Sağlıklı bir bebeğe sahip ileri yaş kadınlar için genetik tarama başarılı bir yöntemdir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir