Tüp Bebekten Sonra Oluşabilecek Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Tüp bebek tedavisi sırasında embriyo transferi ile birlikte hamilelik izlemi başlatılır. Fakat düşük bir risk olsa da hamileliğin dış gebelik olarak gerçekleşmesi mümkündür.

Tüp Bebekten Sonra Oluşabilecek Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Bu tip durumların fark edilmesinin ardından ise bu konuda tedavi sürecine geçilir. Gebeliğin istenilen yerde olmaması ve dışarıda gelişmesi, sağlıklı bir doğumu önlediğinden dolayı anne adayına müdahale edilmesi ve hamileliğin sonlandırılması hedeflenir. Bunun için ilaç tedavisi tercih edilebileceği gibi ilaçların yetersiz kaldığı durumlarda ameliyat yapılabilmektedir. Laporoskopi olarak adlandırılan özel yöntem ile birlikte dış gebelik sonlandırılır.

Dış Gebelik Olan Kişilerde Yeniden Tüp Bebek Uygulanabilir Mi?

Tüp bebek tedavisinden sonra oluşabilecek dış gebelik için bu planlamanın yapılması zorunludur. Anne adayının sağlığı adına bu operasyonlar yapıldıktan sonra diğer tüp bebek tedavilerine geçiş yapılabilmektedir. Bu tür durumlarda genelde 1-2 aylık bir dinlenme süreci önerilir. Bu dinlenme sürecinin ardından çiftler için yeniden tüp bebek tedavisini uygulamaya başlar. Dış gebelik, sonraki operasyonlar için bir engel teşkil etmese de durumun iyi bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Tüp tıkanıklığı gibi duruma bağlı olarak yaşanan dış gebelikte, öncelikli olarak bu sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi halde tüp bebek tedavisi ne kadar tekrarlanırsa tekrarlansın mevcut sorun var olduğu için yeniden dış gebelik yaşanması mümkündür.

Dış Gebelik Riski, Kimlerde Daha Fazladır?

Tüp bebek tedavisinde uzman tarafından ilk olarak hikaye dinlenir ve buna bağlı olarak da yaşanabilecek riskler belirlenir. Dış gebelik riski bulunan kişiler ise şöyledir;

  • Daha önce dış gebelik yaşayan kadınlar
  • Pelvik iltihap yaşayan kadınlar
  • Tüpleri tıkalı ya da sağlıklı olmayan kadınlar

novafertil

2 thoughts on “Tüp Bebekten Sonra Oluşabilecek Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir