ultrasonografi-hormon-testi-gereklidir

Kişilerde bulunan bazı hastalık teşhislerinin konulması için, hormon tedavisi önemli bir yol oynar.

Ultrasonografi ve hormon testi neden gereklidir

Ultrasonografi ve hormon testi neden gereklidir; Hormon testi, kan tahlilinin bir grubudur. Yapılan tahliller sonucunda hormon testi aracılığıyla, hastalıkların teşhisi konulur ve buna göre bir yol izlenir. Hormon testi, birden fazla testi içerir ve bu yüzden diğer testlere göre biraz maliyetlidir. Hormon testinin içerisinde bulunan bazı özel testler de, belli merkezlerde yapılmaktadır. Hormon testinin yapılma nedeni ne ise testin zamanı ona göre belirlenir. Test yapılmadan bir gün önce cinsel ilişki yaşanmamış olması gerekir ve test aç karnına yapılır.

 

ultrasonografi-hormon-testi-gereklidir

 

Hormon testiyle ortaya çıkan hastalıklar;

Polikistik Over: Polikistik Over tanısında hormon değerleri önem taşıdığından, hormon testi yapılma gereği duyulur. Kandaki erkeklik hormonu düzeyinin, hastalığın tanısında etkisi vardır.

FSH: Kadınlar doğum yaptıktan sonra yumurta rezervinde her ay azalma görülür. Adetin ilk 5 günü içerisinde yapılacak FSH hormonu ölçümüyle, yumurta rezervi hakkında bilgi edinebilir. Test sonucu çıkan değer 12 mlU / ML üzerinde olursa, bu bir sorunun olduğunu gösterir.

AMH: Yumurtalıkların kapasitesinin belirlenmesi için yapılan AMH hormon testi, adetin herhangi bir gününde yapılabilmektedir. Sonucun, 1 ng / ml altında olmaması gerekir.

DHEAS: Aşırı tüylenme problemi olan kadınlara uygulanan bir testtir ve eğer böbrek üstü bezlerinde bir problem varsa değerler yüksek çıkar.

Testosteron: Polikistik Over, aşırı tüylenme, adet düzensizliği problemlerinin hepsinde, erkeklk hormonu olarak da bilinen testosteron testi yapılır.

Prolaktin: Prolaktin yüksekliği, kadının gebe kalmasını engelleyen bir sorundur. Tiroit bezleri az çalıştığında da görülebilen bu problem, kendiliğinden de oluşabilmektedir.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir