Vajinismus-hastaları-çocuk-sahibi-olmak-için-hangi-yöntemi-tercih-edebilir

Vajinismus da çocuk sahibi olmak için hangi yöntem tercih edilmelidir?

Vajinismus hastaları cinsel ilişki sırasında yaşadıkları sorun sebebiyle çocuk sahibi olamayabilir. Fakat nadirde olsa gebe kalma şansları da vardır.

Türkiye’de yaygın olan vajinismus, kadınların ön sevişmede herhangi bir sorun yaşamazken cinsel ilişki sırasında penisin vajinaya girme esnasında bireyin vajina kasları istemsiz bir şekilde kasılır ve birey ağrı, acı hissi duyar. İstemsiz bir şekilde partnerini iter ve cinsel isteksizlik hissi duyarlar.

Vajinismus da tedavisiz çocuk sahibi olunur mu?

Vajinismus rahatsızlığında cinsel ilişki tam anlamıyla gerçekleşmediği için çiftlerin çocuk sahibi olma şansları da çok düşüktür. Fakat nadirde olsa vajinismus rahatsızlığı yaşayan bireyler cinsel ilişki gerçekleşmeden hamile kalabilir. İlişki de erkek vajina girişine boşalması sonucu nadiren spermler tüplerden geçerek yumurtalıklara ulaşabilir. Bu gibi durum da birey gebe kalabilir.

Vajinismus sorunundan dolayı çocuk sahibi olamamak bir hastalık değildir. Mekanik olarak cinsel birleşmenin (penisin rahime girememesi) gerçekleşmemesidir. Vajinismus nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftler genellikle aşılama ya da tüp bebek yöntemlerine başvurmaktadırlar. Tüp bebek yönteminde çiftlerin yaşları sperm ve yumurta üreme hücreleri göz önünde bulunduğundan öncelikli olarak aşılama yöntemi seçilir ve bu yöntem daha basittir.

Aşılama yöntemine gelmeden önce bireyler vajinismus sorunu için tedavi sürecinden geçmiş fakat bir sonuç alamamışlar ise aşılama yöntemi için belli testlerden geçirilir. Test sonuçları normal, yumurta ve sperm hücreleri ve tüplerde normal ise aşılama yöntemi ile çocuk sahibi olabilirler.

Bir önceki İnfertilite Nedenleri Ve Çözümü başlıklı yazımızda Erkeklerde neden kısırlık sorunu görülür, infertilite nedenleri, Kadınlarda neden kısırlık sorunu görülür, ve Kısırlık sorunu ve tedavisi konularından bahsettik.

novafertil

1 thought on “Vajinismus hastaları çocuk sahibi olmak için hangi yöntemi tercih edebilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir