Vajinismus nedir?

 

Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye “vajen (vajina)” adı verilmektedir. Halk arasında ‘hazne’ olarak bilinen vajina aslında tıpkı diğer organlar gibi kendine has işlevleri olan sıradan bir organdır. Rahme kadar giden bir geçiş bölgesidir. Vajina çevresinde PC kasları dediğimiz hem üreme, hem de işeme fonksiyonlarının çalışmasını sağlayan kaslar vardır. Bu kaslar bilinçli olarak kasıp gevşetilebildiği gibi bilinçsiz olarakta kasılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için www.ruhusar.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vajinismus ise; cinsel birleşme sırasında kadının vajen kaslarını (PC kas), istemsiz bir şekilde kasması sonucunda cinsel birleşmenin olmaması veya çok zor olması durumudur.

 

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok kadının ortak sorunu olan vajinismus aslında bir kaygı bozukluğudur. Genellikle kişinin daha önce edinmiş olduğu yanlış inanışlar (cinsel mit) ve cinsellik hakkında öğrendiği bir takım yanlış bilgiler neticesinde ortaya çıkan, cinsel birleşmeyi olanaksız hale getiren kasılma, gerilme, gevşeyememe durumlarıdır. Buna sebep olan kaygı ve korku; aynı zamanda pelvik kaslarının da istemsiz kasılmalarına sebep olur. dolayısıyla cinsel birleşmeyi imkansız hale getirir. bu durumda bazen birleşme olsa da kasılmalardan dolayı ağrılı ve acılı olabildiğinden kaçınma davranışı gözlemlenir.

 

 

A şeklinde normal anatomik duruş gösterilmektedir

B şeklinde vajinanın kasılmış hali gösterilmektedir.

Vajinismus Çeşitleri;

1. Primer vajinismus: hiç ilişki yaşamamış kadınlarda ilk ilişkisine dair korkularının olması,yanlış inanışlar ve bazen bunlara eşlik eden bazı patolojilerden kaynaklı ilk ilişkisinde vajinal girişe izin vermemesi.

2. Sekonder vajinismus: daha önce cinsel ilişkiye girebilen fakat daha sonradan oluşmuş bazı nedenlerden (doğum,jinekolojik muayene, taciz,tecavüz, vajinal bir operasyon) dolayı vajina girişine izin vermemesi

3. Atipik vajinismus: herhangi bir sebebe dayandırılamayan tip.

4. Disparoni:  Cinsel ilişki sırasında “ağrı, acı, batma veya yanma hissetmek” dir.  Bazen sekonder vajinismusun altında yatan neden de disparoni olabilmektedir.

 

Vajinismus Nedenleri;

 

Vajinismus %90 psikolojik kökenli olsa da % 10’luk bir kısım yapısal nedenlerden kaynaklı olabilir. Bu durum yapılacak psikolojik muayene ve jinekolojik muayene sonucunda çok rahat anlaşılabilmektedir.

Yapısal nedenler; kızlık zarının yüksek kenarlı veya kalın olması, zarda çeşitli anormalliklerin olması, bartolin absesi (kist), vulvar vestibulit sendrom (ilişki sırasında ağrıya neden olan bir bozukluk), vajinit (vajina iltihabı), PID ( kadında üst genital sistemin yani uterus (rahim), tüpler, overler (yumurtalıklar) ve bunların etrafındaki karın zarının (periton) enfeksiyonudur.)

Vajinismusun psikolojik nedenleri:

Kızlık zarını korunması ile ilgili çocukluktan kalma mesajlar ve korkular 

İç disiplinin fazlaca gelişmesi, korumacı aile düzeni 

Cinsel travmalar (taciz, tecavüz, ensest, fiziksel şiddet, cinsel istismar, pornografik film izleyip tiksinme, anne babanın cinsel ilişkisine şahit olma gibi) 

Hamile kalma korkusu yaşayanlar (Kürtaj veya doğum onlar için adeta bir kabustur)

 Aşırı katı bir toplum düzeni içinde yaşama, katı ahlak kuralları ve tabular 

Cinselliğin suçluluk, ayıp, günah gibi kavramlarla eşleştirilmesi, geleneksel aile düzeni  

Ebeveynlerden birisinin baskıcı (otoriter) yaklaşımı İlk gece ile ilgili yanlış, abartılı ve eksik bilgiler ve ön yargılar (ilk gecede ağrı, acı veya kanamanın çok olacağı yönündeki düşünceler) 

Cinsel ilişki sırasında kilitlenme ve rezil olma korkusu 

Vajinanın normalden dar ve küçük olduğu, penisin girmesinin imkansız olduğu düşüncesi bulunmaktadır.

Kadının genital bölge ve vajinanın boyutu hakkında yanlış inançlarının olması

Çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrübe ve anılar 

Daha önce hiç vajinismus problemi olmayanlarda yaşanmış kötü tecrübeler (doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan bir jinekolojik muayene gibi durumlar) sonucunda da vajinismus gelişebilir.

Çiftlerin cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri, ilk ilişki ile ilgili yanlış inanış ve önyargıları

Vajinismus belirtileri:

Vajinaya yapılan her türlü işlem vajinismus hastaları tarafından“itici ve sevimsiz” karşılanabilmektedir.

 Jinekolojik muayene olamama durumu. Jinekolog muayene masası pek çok kadın için itici gelmekle birlikte, jinekolojik muayene sırasında kendisini kasması da bir vajinismus belirtisi olabilir.

Vajinal tampon kullanamama.

Vajina içine fitil yerleştirememe.

Vajina içine parmak sokamama, genital bölgeye ayna ile bakamama.

Vajinaya dokunamama ve bazen vajina temizliğini yapmaktan sakınma.

Vajinismusun en belirgin belirtileri; kişinin korku ve yoğun endişelerine bağlı olarak ilişki sırasında istemsiz kasılmalarıdır. Panik atak belirtilerine benzer beliriler gözlemlenir. Acı duyacağı endişesiyle daha ilişkiye başlamadan bile gerginlikler yaşanabilir. Yaşadığı bu durumlardan dolayı kadın cinsel birleşmeden kaçma eğilimi gösterir.

Kanıtlar; bu durumun altında yatan bir çok patolojik durumu gösteriyor. Kadın bu patolojilerden dolayı koşullanan kaslarıyla vajinal girişi istemsiz olarak kapatmaktadır. Bu patolojinin tespiti tedaviyi imkanlı hale getirir. Bazende herhangi bir patoloji tespit edilmeyebilir.

Vajinismusla ilgili doğru bilinen yanlışlar;

Kızlık zarı çok önemlidir, ilk ilişkinde bozulması gerekir. Kanamazsa bakire olmadığın anlaşılır.

Yüksekten atlamak, ata ya da bisiklete binmek kızlık zarına zarar verir.

Büyüyen kızlar eteklerini örter, bacaklarını kapatır, yoksa ayıp olur, günah olur.

Erkeklerden uzak durman lazım, yoksa sana zarar verirler.

Vajinanı bir yere çarpma, hem çok acır,hem de kanar.

Cinsel organını koru, kimselere açma.

Cinsel sorular sorulması ve konuşulması ayıptır, günahtır.

İlk cinsel birleşme de gebe kalırsın.

Bu tip örnekleri çoğaltmak mümkündür. Burda ebeveynin verdiği mesajlar açıktır; ‘cinsellik konusu ayıptır, konuşulmaz, günahkar olursun, oraya birşey değerse çok acıtır, çok kanar, kızlık zarın kanamazsa namusumuza laf gelir’, vs.

 

Vajinismus tedavisi:

Evlilikteki tek amaç hamile kalıp çocuk doğurmak değildir.  Bununla birlikte aile birliğinin tamamlanması, güzel ve sağlıklı bir şekilde cinsel devamlılığın sağlanmasıdır.

Bilinç altındaki gereksiz korkuları yenmek için kadının rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için uygun psikolojik destek sağlanmalıdır.

Vajinismuslu kadınlarda cinsel tedaviyle çok hızlı iyilişme görülür. Genel olarak vajinal tepkinin sebepleri üzerinde durulur. Temel tedavi stratejisi vajinal tepkinin ortadan kaldırılmasıdır. Vajinismuslu kadınların çoğu cinsel ilişki ve penetrasyon konusunda fobiktir. Tedavi öncesi bu fobik kaçınmanında ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Mantıksız korkuların altında yatan sebeplerin analitik şekillerde yorumlanması, destek ve güven tazelenmesi, sistematik olarak hassasiyetin giderilmesi ve hipnoz gibi çeşitli teknikler kullanarak fobik kaçınmanın yönetilmesi sağlanır.

Ancak vajinismus sorununu çözmek için altında yatan neden veya nedenleri bulmak şart değildir.  Önemli olan “kas hafızasının yeniden oluşturulmasını” başarabilmektir.

vajinisimus tedavi yöntemi hastanın ihtiyacına göre belirlenir,

  • bazı hastalarda sadece bilgi yeterli olurken,
  • bazılarında davranışsal tedavi uygulanır,
  • bazılarında çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik denilen tedavi yöntemi uygulanır,
  • bazılarında ise telkin yeterli olabilmektedir,
  • bazı hastalarda ise karma bir tedavi yöntemi uygulanır.

Yani sonuç olarak,  vajinismus tedavi yöntemleri hastaya göre belirlenilir ve şekillendirilir. Kesin olan bir şey varsa tedavide hastaya duygularına göre yaklaşılmalı ve korktuğu birşeyi yapması duygusal olarak hazırlanılmadan istenilmemelidir.

 

Vajinismus tedavisinde yanlış yaklaşımlar;

Anestezi (uyutularak) altında cinsel birleşme yaşanmasına olanak sağlama

Kas gevşetici ilaçlar kullanılmasına teşvik etme

Kızlık zarının ameliyatla çıkarılması

Antidepresan ilaçların kullanılması (sadece ilaçla terapinin bir arada yürütülmesi gereken kadınların tedavisinde kullanılması uygundur )

Sıcak suya oturtarak yapılan tedaviler

Muayenehanede (klinik) cinsel ilişkiye olanak sağlamak (etik değildir, ahlak sınırları dışındadır)

Alkol ya da etkin maddelerin kullanımıyla ilişkiye girmeye yönelten yöntemler.

Uyuşturucu spreyler, bitkisel ilaçlar, kayganlaştırıcı kremler,vs.

Kullanılan bu yöntemlerle cinsel birleşme sağlansa da bu çoğu vaka da bir kereye mahsustur. Vajinusmusa sebep olan psikolojik kökenli durumun sönmesi bu şekilde imkansızdır. Bilinçaltında yatan sebepler hala kadını rahatsız etmekte ve bir sonraki ilişkiyi olanaksız kılmaktadır.

Vajinismus tedavisinde büyücülerin, şarlatanların, cinci hocaların yeri yoktur. Bu tip girişimler hem maddi olarak sizi etkileyecek hem de daha büyük ruhsal sorunlar yaşamanıza neden olacaktır.

Vajinismus tedavisinde kocalarında eşlerine destek olmaları, onlara yalnız olmadıkları mesajını vermeleri ve onları daha kötü sonuçlara götürecek zorlu ilişkilere zorlamamaları da önemlidir.

-Psikolog & Aile Danışmanı & Cinsel Terapist / Atiye KAYTAZOĞLU

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir