Vajinismus Tedavisi İçin En Uygun Tedavi Yöntemi

Vajinismus tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinde, farklı farklı terapiler uygulanmaktadır. Vajinismus tedavisi için en uygun tedavi yöntemi, hastaya göre değişebilmektedir.

Psikolojik nedenlerden ötürü ortaya çıkan vajinismus hastalığı, kadınlarda en sık  görülen cinsel problemlerden birisidir. Vajinismus hastalığına sahip kadınların, durumu fark ettikleri andan itibaren bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, vajinismus kendiliğinden düzelen bir rahatsızlık değildir. Hastanın doktoruna anlattığı sorunlardan yola çıkarak, hasta için en uygun tedavi yöntemi seçilir. Vajinismus tedavisinde, uzun süren bir tedavi yöntemi yoktur. Uygulanan terapi yöntemleriyle kesin sonuca varılabilmektedir. Fakat bu terapilerin süresini etkileyen bazı etmenler vardır. Örneğin, kadının terapi süresince partnerinden gördüğü destek, tedavinin süresinin daha da kısalmasını sağlamaktadır.

Vajinismus Tedavisi İçin En Uygun Tedavi Yöntemi

Vajinismus, Türkiye’de her 10 kadından 1’inde görülen bir cinsel problemdir. Hastalığın düzelmesi için uygulanan tedavi yöntemlerinin bazıları evde de yapılabilmektedir. Tedavi yöntemleri, Bilişsel Tedavi Yöntemi ve Davranışsal Tedavi Yöntemi olarak ayrılmaktadır. Davranışsal tedavi yöntemi kendi içerisinde de ayrılır. Davranışsal tedavi yöntemi, kadının kendi vücudunu tanımasına yönelik egzersizler içermektedir. Kadının kasılmalarına engel olması adına nefes egzersizleri yapılır ve kendisini nasıl kontrol altına alacağı öğretilir. Parmak egzersizleriyle, kadının genital bölgesine dokunmasına alışması sağlanır. Böylece kafasındaki tabuların yıkılması konusunda kadına önemli bir adım attırılır. Kegel egzersizleri, dilatör çalışmaları, ayna egzersizi diğer egzersiz türleridir. Egzersizlerden önce uygulanan bilişsel tedavi yönteminde de, sözlü olarak terapi uygulanır ve davranışsal yönteme de ön hazırlık yapılır.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir