vajinismus-tedavisinde-basarisizlik-nedenleri

Vajinismus; cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bunun psikolojik boyutunda kadının bilinçaltındaki anlamsız ve yersiz korkuları, yanlış cinsel bilgilendirmeler, geçmişten getirdiği kaygılar, eşiyle ilgili tutum ve inançları vardır. Vajinismus tedavilerinde %100 başarı sağlanmasına rağmen başarısızlıklar da yaşanabilir vajinismus tedavisinde başarısızlık nedenleri ni aşağıda sıraladım.

Vajinismus Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri

  • Vajinaya yapılacak operasyonlar ; kızlık zarını aldırma, vajina genişletme, vajinal botoksla kasları devre dışı bırakmaya çalışma, vs. gibi operasyonlardır. Bunlar hem para kaybı, hem zaman kaybı hem de kadının umudunu kaybetmesine kendini daha kötü hissetmesine neden olacak başarısız uygulamalardır. Birçok vajinismus kadın tedavi olmak yerine bu tip girişimlerde bulunmayı tercih etse de sonuç hayal kırıklığı ve hüsrandır. Çünkü vajinismus bilinçaltındaki korku, kaygı ve yanlış bilgilerden kaynaklanır. Bu bilgiler sağlıklı olan bilgilerle değiştirilmediği takdirde hangi operasyon yapılırsa yapılsın vajinismus hastalığı düzelmez.

 

  • Vajinismus kadınlarının başvurduğu bir diğer başarısızlık nedeni ise; internet araştırmaları ve yalan yanlış sitelerde hastalığına çözüm arama girişimleridir. İnternet üzerinden görüştükleri, bilgi paylaştıkları vajinismus kadın gruplarıdır. Bu gruplarda bu hastalığı nasıl aştıkları anlatılır ve aynı uygulamaları yapmaları istenir. Bu uygulamaları yapmaya çalışan kadınlar ya yapamazlar ya da çözüm bulamazlar. Çünkü her vajinismus hastasının kendine has korku ve kaygıları vardır. Bilinçaltlarındaki nedenler başka başkadır. Birine çözüm olmuş bir yöntem, bir diğeri için kötü sonuçlar doğurabilir. Hastalığı daha katı hale getirebilir. Bu nedenle bu tip denemelerde de başarısızlık kaçınılmazdır.

 

  • Vajinismus tedavisindeki başarısızlığın bir diğer nedeni; tedaviye başlayan kadının verilen ödev ve talimatlara uymaması, seanslara düzenli gelmemesidir. Terapilerin sürekliliği için gerekli olan çiftin tedaviye istekli olmaları ve terapistin istediği zamanda gelmeleridir. Terapiye devam etmeme nedenini bile bazen çözümü getirebilir. Çünkü orda bir direnç vardır ve direncin kırılması hastalığı ortadan kaldırabilir.

 

  • Başarısızlık nedenleri arasında; vajinismus hastasının yanlış merkezlerde yanlış tedaviler almış olması, çift olarak değil de bireysel olarak tedavi olmuş olması, eşinin desteği ve ilgisinin azlığı, bunu hastalık olarak görmemesi dolayısıyla yapılan tedaviye destek vermemesi, doğumla ve gebe kalmayla ilgili korkuları ve bundan dolayı da tedaviye tamamen kendini kapatması, tedavi konusunda çiftin acele etmesi sayılabilir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir