Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlık olan varikosel belirtileri çok bariz olduğundan dolayı kolay bir şekilde fark edilir. Erkeklerde ciddi bir rahatsızlık yaratan bu durum, doktor kontrolü ile birlikte kesinleşir ve bu tanı sonrasında tedaviye geçiş yapılır.

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Varikosel testislerde normal dışı durumlarla kendini gösterir. Genelde erkeklerin testislerinde aşırı ağrı, kabarıklık ya da şişlik görülür. Anormal olarak görülen bu durumlarda erkeklerin uzman hekime en kısa süre içerisinde başvurması gerekir. Tanı ne kadar erken olursa, tedavinin başarı oranı da zorluğu da o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle bu tip rahatsızlıklar yaşayan erkeklerin mutlaka kontrol sonrasında doktora gitmesi gerekir.

Damarlarda yaşanan genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan bu durum erkekler için yaşam kalitesini düşürür. Ağrı ve acı yaptığından dolayı cinsel ilişki ya da tuvaletini yapma durumlarında dahi zorluk yaşanabilir. Çoğu varikosel yaşayan erkekte yürümek dahi oldukça zorlaşır. Üstelik rahatsızlık ilerledikçe varikoselin etkileri çok daha derinden hissedilmeye başlar.

Varikoselden bariz olarak belirtiler bu şekilde olduğu gibi bazı özel ve istisnai durumlar da vardır. Özellikle testis bölgesinde aşırı sıcaklık ve terleme gibi durumlar da yine varikoselin belirtileri arasında yer alır. Testis bölgesinde yaşanılan bu sorunların emel sebebi genelde varikoseldir. Kişilerin kontrolden çekinmesi, testis bölgesini kontrol ettirmek istememesi bu konuda yaşanılacak en önemli sorunlar arasındadır. Fakat bu tür çekinceler durumu sadece zorlaştırır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir