Varikosel Nedir?

Varikosel, genelde kısır olduğunu düşünen erkeklerin doktora gitmesi ile birlikte ortaya çıkar. Varikosel bir kısırlık olmadığı gibi kısırlığa neden olabilen rahatsızlıklardan birisidir. Bugüne kadarki süreçte kısırlık nedeniyle uzmana başvuran kişilerin yüzde 40’ında yaşanan sorunun varikosel olduğu belirlenmiştir. Bu bakımdan kısırlık şikayetlerinde üzerinde özellikle durulan durumların başında varikosel gelmektedir.

Varikosel Nedir, Nasıl Oluşur?

Varis rahatsızlığının testislerdeki toplardamarlarda yaşanmasıdır. Testislerde kanı boşaltan özel toplardamarlar yer alırken, bu damarların varisleşmesi ile birlikte ortaya çıkar. Rahatsızlık yaşanmaya başlandıktan kısa bir süre sonra, kişilerin doğurganlık durumu etkilenmeye başlanır ve aynı zamanda üreme noktasında çeşitli sorunlar yaşanır. Varikosel olan bir kişinin çocuk sahibi olma ihtimali çok düşüktür ve bu nedenle mutlaka tedavi gerekir. Varikoselin farklı tedavileri olduğundan dolayı rahatsızlığın durumu, ne zamandan beri yaşandığı ve hangi evrede olduğu önemlidir. Uzman bir hekim tarafından yapılacak kontroller sonrasında bu konudaki kesin karar verilerek uygun bir tedaviye başlanabilir.

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde özellikle gebelik planı yoksa kolay bir şekilde anlaşılmaz. Erkekler genelde testis bölgesinde yaşanan ağrılar nedeniyle doktora gider. Ağrının yanı sıra yine testis bölgesinde şişlik ya da kabarıklık görülüyorsa, bu rahatsızlıktan söz edilebilir. Bu şikayetlerle doktora giden bir hasta için gerekli incelemeler yapıldıktan sonra net bir cevap verilebilir. Eğer böyle bir tanı konuluyorsa, kişiler için ikinci adım tedavidir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir