Yardımcı Üreme Teknikleri

Normal yolla çocuk sahibi olamayan çiftlere, tıbbi yollarla yardımcı üreme teknikleri uygulanır. Bu yardımcı üreme teknikleri, aşılama ve tüp bebek tedavi yöntemidir.

Bazı çiftlerde anne ya da baba adayından kaynaklı olarak normal yollarla gebelik gerçekleştirilememektedir. Böyle durumlarda, tıbbi yollardan destek alınabilmekte ve bu yollar sayesinde çocuk sahibi olunabilmektedir Tıptaki bu yöntemlere yardımcı üreme teknikleri adı verilir. Yardımcı üreme teknikleri de, aşılama ve tüp bebek tedavisi olmak üzere ikiye ayrılır.

Yardımcı Üreme Teknikleri

Aşılama Tekniği

Aşılama tekniğine intrauterininseminasyon da denilmektedir. Aşılama tekniğinin uygulanabilmesi için, erkeklerde semen analizinde 7  milyon/ml civarında sperm ve % 14 civarında morfolojinin normal olması gerekmektedir. Aşılama tekniğinde, erkekten meni alınır ve 15 dakika meni dinlendirilir. Daha sonrasında, semen  20 dakika 2000devir/dakika  çevrilir  (santrfüj edilir) ve bu işlem sonucunda yukarıda ölü spermler toplanır. Bu spermler diğer spermlerden ayrılır. Ölü spermler alındıktan sonra HEPES solüsyonu ile 10 dakika daha  2000devir/dakika santrfüj edilir. Bunun sonucunda dibe kaliteli ve canlı spermler çöker. Bu spermler kadına özel plastik ve steril inseminasyon kanülü ile uterus içerisine ultrason yardımıyla enjekte edilir. Eğer bu yöntemden olumlu bir sonuç elde edilemezse tüp bebek yöntemine başvurulur.

Tüp Bebek Tekniği

Kadının yumurtalarıyla erkeğin sperminin laboratuvar ortamında birleştirilmesi yöntemi, tüp bebek yöntemidir. Klasik tüp bebek yönteminde başarı şansı düşüktür. Bu nedenle daha çok mikroenjeksiyon yöntemine başvurulmaktadır. Mikroenjeksiyon yönteminde de, en sağlıklı olan sperm hücresi alınır. Döllenmenin kendi kendine olması beklenmeden, kadının yumurtasının içine enjekte edilir. Mikroenjeksiyon tedavisine şu durumlarda ihtiyaç duyulur;

HIV+ olan erkeklerde, kadına bulaştırmamak için kullanılır.

Kanser tedavisi görenlerde mikroenjeksiyona başvurulur.

Şiddetli endometriozis

Genetik hastalığa sahip olanlarda

Açıklanamayan infertilite durumlarında

Testislerde hiç spermin olmaması halinde ESA, MESA veya TESE ile alınan spermlerden sonra mikroenjeksiyon tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir