Beslenme Alışkanlıklarının İnfertilite’ye Etkisi

Tüp bebek tedavisi özellikle transfer sonrasında yaşama dikkat edilmesi gereken bir tedavi sürecidir. Bu bakımdan tüp bebek tedavisi olmak isteyen kadınların özellikle rahme yumurta yerleştirilmesi sonrasında yaşamına dikkat etmesi gerekmektedir. Yaşam tarzı Beslenme Alışkanlıklarının İnfertilite’ye etkisi olduğundan bahsedebiliriz. Sigara ve alkol gibi zararlı maddeler hamileliğin oluşumunda büyük bir engelleyici olarak görülür. Bu nedenle tüp bebek operasyonlarının başarısızlıkla sonuçlanmaması adına kişilerin alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekebilmektedir.

Sadece tüp bebek tedavisi için değil normal hamileliklerde de kişilerin sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakması önerilir. Üstelik bu sadece tedavisi sırasında değil tedavi öncesinden 2 ay ve daha sonrasındaki tedavi süreci için de geçerli olmaktadır. Sigara ve alkol yarattığı olumsuz etkiler, arka arkaya başarısız bir şekilde tüp bebek çalışmalarının sonuçlanmasına neden olabilecektir. Kişilerin bu konuda doktorlardan alacakları destekler sayesinde yaşam tarzı ve beslenme konusunda daha iyi bir şekilde bilgi sağlaması söz konusu olabilecektir. Özellikle sadece akne tedavisindeki yüksek dozdaki A vitamini dahi vücutta tüp bebek tedavisi için olumsuz bir durum yaratabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kontrollerin Önemi

Tüp bebek tedavisi için müracaat yapan çiftlerin kullandıkları ilaçları ve kozmetik malzemelerini dahi detaylı bir şekilde bildirmesi gerekebilmektedir. Yaşam tarzı ve beslenmede kişilerin bu şekilde dikkatli olması tedavinin daha yüksek başarı oranlarına ulaşmasını sağlayacaktır. Üstelik tüm gebeliklerde söz konusu olduğu gibi radyasyondan uzak durulması, kemoterapi ilaçlarının kullanılmaması tedavi sürecini engelleyecek en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Tüp bebek tedavisi için genelde kadınlar hedef alınsa da erkeklerin de sperm yeterliliği olabilmesi gerekir.

İdeal sperm ile tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi gibi benzer süreçlere dikkat edilmesi gerekir. Testislerin aşırı ısınması ya da farklı sağlık problemlerinin yaşanması tüp bebek tedavisinin erkek nedenli başarısız sonuçlanmasına yol açabilir. Tüm bu süreçlere dikkat edilmesi başarı oranı arttıracak ve sorunların daha iyi ve kolay bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır.

 

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir