Yaşı İlerlemiş Hastalarda Tüp Bebek Tedavisi

Belli bir yaş olgunluğuna ulaşmış kadınların tüp bebek tedavisinden başarı oranı yakalamaları şansı bulunmakta.

Yaşı ilerlemiş kişilerde tüp bebek tedavi yapma olanağı vardır. Ancak bunun riskleri ve başarı yakalama oranı diğer yaştaki kadınlara oranlar düşüktür. Yaşı büyük olan hastaların bu tedavi süresince dikkat etmeleri gereken durumlar söz konusudur.

  1. Normal kontrolleri yapılması ve FSH, LH ve östradiol ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Yapılan testlerin sonucunda kadınların tüp bebek tedavisi başarı şansları tahmin edilir.
  2. Kadınlarda varsa yüksek tansiyon ile şeker gibi hastalıkların testleri kesinlikle yapılmalıdır.
  3. Genetik hastalık riski ilerleyen yaşlarda artış göstermektedir. Bu sebepten dolayı preimplatasyon genetik tanı testlerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

4 . Yüksek tansiyon ve şeker ölçümlerinin önceden kontrol altına alınması gerekmektedir.

Bu maddelerin hepsi önem arz ediyor olup gebelik öncesi ve sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardan birkaçı oluyor. Belirtmek gerekir ki yaşlı kadınlarda gebelik süresince oluşan komplikasyonların çokça oluşması yüksek orandadır. Biraz riskli bir gebelik süreci geçirilebilir. Kadınların 32 yaşından itibaren gebe kalma şansları günden güne azalış gösterebilir. 35 ila 40 yaş arası ise doğurganlık oranının hızla düşüş gösterdiği zamanlardır. Hatta 40 yaşına gelindiği zaman doğurganlık oranı yarı yarıya düşmüş olur. Bu sebepten dolayı tüp bebek tedavi sürecinde ve öncesinde beslenme şekilleri, stres, ideal kilonun korunması ve bazı egzersizler yapılmalıdır. Yaşın ilerlemesi ile kişilerin gebe kalmasından sonra doğum için sezaryen doğum yaş ile doğrudan ilgilidir. Bu sebepten dolayı normal doğum yerine sezaryen doğum tavsiye edilir. Sezaryen doğum da normal doğuma göre pek fazla tercih edilmeyen bir yöntem gibi gözükse de sezaryen doğumu yaşı ilerlemiş insanlar için uygulanması yüksek orandadır.

Categories:

novafertil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir